Genel

WhatsApp’ın Şifrelemesi Güvenilir Mi?

Antivirüs programı McAfee’nin kurucusu John McAfee, WhatsApp’a yönelik yakın zamanda getirilen “Uçtan uca şifreleme” özelliğine inanmadığını söyledi. WhatsApp şifrelemesi kırılabilir mi?

WhatsApp'ın Şifrelemesi Güvenilir Mi?

Hükümet kolluk kuvvetlerinin kullanıcıların gizlilik politikilarını hiçe sayarak şirketlerin cihaz içi bilgilerine ulaşma isteği hükümetler ile teknoloji şirketlerini karşı karşıya getirmişti.

Apple ile FBI arasında yaşanan San Bernardino Olayı, bu bağlamda bir örnek teşkil etmiş, kendisinden önceki ve sonraki birçok olayın tekrar gündeme getirilmesini sağlamıştı.

Teknoloji şirketleri hala kullanıcı bilgilerinin gizliliği çerçevesinde cihazların içerisindeki verilere ulaşılmaması gerektiğini düşünürken, hükümetler vatanın bütünlüğü, milletin bağımsızlığına aykırı düşecek hareketlerde bulunulması ihtimalinde kendilerinin bunu tespit etmesi gerektiği görüşünü savunuyor.

Konu bağlamında ise hem hükümet sözcüleri, hem de teknoloji şirketleri ikiye ayrılıyor. McAfee Antivirüs yazılım şirketinin kurucusu John McAfee’de olayda hükümetin tarafını tutanlardan olarak gözüküyordu.

16-05/16/apple-fbi-1463366924.jpg

San Bernardino Olayı’nda hükümetin kendisinden istemesi halinde, ücretsiz bir şekilde iPhone’un şifresini kırabileceğini ifade eden McAfee, şimdi de yeni açıklaması ile gündeme geliyor.

“WhatsApp’a Güvenmiyorum”

Facebook’un bünyesinde kullanıcılara hizmet veren anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Apple-FBI arasındaki benzer olaylara meal vermemek için “Uçtan uca şifreleme” özelliğini getirmiş; kişisel-grup sohbetlerindeki tüm mesajların bizzat şirket tarafından korunduğunu ifade etmişti.

Bilgisayar korsanları tarafından, uygulama bünyesindeki mesajların kolaylıkla elde edebileceğini belirten John McAfee ise, WhatsApp’ın “Uçtan uca şifreleme” özelliğine inanmıyor.

Ubergizmo’da yer alan habere göre, WhatsApp bünyesinde bir güvenlik açığının bulunduğunu söyleyen McAfee, özellikle Android platformundaki uygulamaların güvenlik zafiyeti barındırdığını dile getiriyor.

WhatsApp, Google, Android üçgeni çerçevesinde bulunan sorun hakkında ise ileriye dönük bir teklifte bulunan McAfee, şirketlerin kendisine başvurması halinde ücretsiz bir şekilde güvenlik açığını onarabileceğini söylüyor.

16-05/16/gettyimages-182272233.jpg

McAfee’nin önceki olayda takındığı tavıra benzer bir şekilde hareket etmesinin, şirketinin hangi politikası doğrultusunda olduğu bilinmez; fakat McAfee’nin sürdürdüğü politikanın pek teknoloji şirketleri ile uzlaşan bir politika olmadığını söyleyebiliriz.

kaynak:shiftdelete

Whatsapp İletişim