Genel Sosyal Medya Teknoloji Haberleri

YouTube ‘da Yeni Dönem ‘Öde İzle’

YouTube, yayıncıları ve kendisi için yeni bir para kazanma modeli üzerinde çalışıyor. YouTube’da yayınlanan bazı videolar artık belli bir ücret ödenerek izlenebilecek.Yayıncıların video yükleyerek videoda gösterilen reklamlardan para kazandığı, internetin önemli mecralarından YouTube gelir modellerini çeşitlendirmek istiyor. Daha önceden kullanıcıların belli bir ücret ödeyerek videolarda reklam görmeyeceği haberinden sonra da şimdi YouTube’da yüklenecek bazı videoları izleyebilmek için ücret ödememiz gerekebileceği gündeme geldi. Örneğin X dizisi televizyonda yayınlandı ancak izleyemediniz ve daha sonra o dizinin tekrarını hiçbir ücret ödemeden YouTube’dan izliyorsunuz ancak YouTube reklamlarıyla karşılaşıyorsunuz. Eğer diziyi yayınlayan kuruluş isterse bu dizinin tekrarını belli ücretlerle YouTube’da yayınlayabilecek. Yani X dizisini izlemek için örneğin 3TL ödeme yapacaksınız. ya da takip ettiğiniz bir YouTuber 30 dakikalık özel bir video çekti, bu videoyu izleyebilmeniz için sizden belli bir ücret talep edebilecek. Herkes ücretli video yayınlayabilecek mi? Hayır, sadece yüksek aboneye sahip ve YouTube’un kaliteli içerik ürettiğini düşündüğü YouTube yayıncıları ücretli video yayınlayabilecekler. Ancak bu yayıncıların tüm videolarını ücretli yapacağı anlamına gelmez. YouTuberların bu model için üreteceği birkaç video olacaktır ancak sanatçılar ve televizyonda yayınlan programlar yayınlarından gelir elde etmek için böyle bir yönteme başvurabilirler. Bu özelliğin resmi olarak 21 Ekim’de gerçekleştirilecek olan YouTube etkinliğinde duyurulması bekleniyor. Özellikle ülkemizde diğer ülkelere göre reklam gelirleri çok düşük olduğu için bu ‘Pay to watch’ yani ‘Öde izle’ mantığının yayıncılara maddi olarak iyi bir destek olacağını söyleyebiliriz.

Financial Times’ın haberine göre ise; Google, YouTube’u film izleme özelliği açısından daha da büyük bir seçenek haline getirmek istiyor. Bunun için de arama devi,Hollywood stüdyolarıyla, “öde izle” tipinde bir hizmeti uluslararası alanda sunmak için görüşmeler yapıyor.

Google, YouTube’un bu sayede çok fazla insanı kendine çekeceğini, YouTube ve Hollywood’un çok iyi bir ikili olacağını düşünüyor. 2010’un sonunda ortaya çıkması hazırlanan bu hizmetteki filmlerin fiyatının ise 5 dolar civarında olması bekleniyor.

Google, Hollywood’la görüşmelerinde başarılı olursa ve bu hizmeti dijital ortama taşımayı başarabilirse YouTube’la beraber Google TV’nin de varlığını düşünürsek, dijital medya alanında Google büyük bir isim olma yönünde ilerleyebilir.

 

Kaynak: teknotalk.com

Whatsapp İletişim