Genel

Yürürken Telefon Kullananlara Para ve Hapis Cezası Geliyor!

Akıllı telefonların kullanım oranının artması ile birlikte pek çok sorun da yaşanmaya başlarken özellikle yolda yürürken ya da araç kullanırken telefon kullanan kişiler ciddi sorunların yaşanmasına neden oluyor.

Yürürken Telefon Kullananlara Para ve Hapis Cezası Geliyor!

Akıllı telefonlar ile ilgili yaşanan bu durum pek çok kişi için de sıkıntı yaratan bir süreç. Konuyla ilgili örnek bir uygulama ise Amerika’nın New Jersey eyaletinde gündeme geldi. Eyalette halka açık yerlerde telefon kullanmanın önlenmesi amacıyla çözüm önerileri üzerinde durulurken bu konuda ceza sistemine başvuruldu. Eyalet Meclisi’nde alınan karar doğrultusunda artık yolda telefon kullanan kişilere ceza verilebilecek.

Bu konuda yapılan resmi açıklamalarda ise yolda yürürken cep telefonu ile ilgilenen kişilerin çevresindeki kişilere zarar verebileceği ve bu nedenle bu tür davranışların önlenmesi adına Meclis tarafından karar alındığı belirtildi.

İlgili uygulama dahilinde yayalara ciddi para cezası ve hapis cezası verilmesi uygun görülürken kişilere 50 dolara kadar para cezası ile 15 güne kadar hapis cezası verilebilecek. Üstelik sürekli tekrarlanan durumlarda 2 ceza birden verilerek kişilerin bu konuda alışkanlıklarından vazgeçmesi sağlanacak.

Eyalet Meclisi tarafından alınan bu kararı sonrasında gözler diğer eyaletlere çevrilirken dünya genelinde bu durum gündem yarattı. Akıllı telefon kullanımlarının bilinçsiz bir şekilde yapılması ve özellikle araç başındayken telefon kullanılması pek çok kişinin yaşamını yitirmesine yol açarken bu tür önlemlerin bu konuda ne kadar etkili olacağı da New Jersey uygulamasıyla görülmüş olacak.

 

 

 

 

kaynak:veteknoloji

 

Whatsapp İletişim