Genel Sosyal Medya

Zuckerberg’in Ardından Eski Twitter CEO’su da Hacklendi

Hatırlanacağı üzere kısa bir süre önce Facebook patronu ve kurucusu Mark Zuckerberg’in Twitter ve Pinterest hesapları hacklenmişti. Bu hack saldırısının arkasında ise Suudi Arabistan’da faaliyetlerini yürüten ve ergenlik çağındaki gençlerden oluştuğu iddia edilen OurMine adlı hacker grubu vardı. OurMine üyesi hackerlar Mark Zuckerberg’in Pinterest profilini ve Twitter profilini ele geçirerek bu profillerden paylaşımlar gerçekleştirmiş, hatta Zuckerberg’in sosyal medya hesaplarında hangi şifreyi kullandığını herkesle paylaşmışlardı. OurMine bu hack eylemini gerçekleştirebilmek için de LinkedIn’den çalınan verileri kullanmıştı.Hack eylemleri Twitter tarafından fark edilince OurMine’ın Twitter hesabı kapatılmıştı.

Yine aynı hacker gurubu bu sefer eskiden Twitter‘ın başında olan Dick Costolo‘ya ait sosyal medya hesaplarını hacklemeyi başardı ve Costolo’nun heasbından birkaç Twitter mesajı gönderdi. Fakat bu sefer bu mesajlar test amaçlı basit mesajlardı ve Costolo’nun şifreleri paylaşılmadı.

OurMine tarafından Dick Costolo’nun sosyal medya hesaplarına yapılan hack eylemi incelendiğinde hackerların aslında Dick Costolo’nun Twitter hesabını ele geçirmedikleri ortaya çıktı. Hackerlar Costolo’nun Twitter hesabından mesaj gönderebilmek için Pinterest’ten faydalanmışlar. Dick Costolo’nun Pinterest hesabı ele geçirildikten sonra çapraz paylaşım yapılmış ve bu sayede Pinterest aracılığıyla Twitter mesajı göndermek mümkün olmuş.

OurMine üyeleri Dick Costolo’nun hesabını hacklemek için yine LinkedIn’den çalınan verileri kullanıp kullanmadıklarını açıklamadılar. Ekip üyelerinin Twitter hesapları geçen seferde olduğu gibi Twitter tarafından kapatıldı.

Kaynak:tamindir.com

Whatsapp İletişim