Teknoloji Haberleri Yazılım

Android’de yeni güvenlik açığı!

Android kullanıcıları, güvenlik açıklarına bağlı olarak sıklıkla kötücül yazılımlar tarafından tehdit ediliyor. Açık kaynaklı olduğu için sürekli risk altında olan Android, yine güvenlik açığı konusu ile gündeme geldi. ‘Quadrooter’ ismindeki bu güvenlik açığı, 900 milyon cihazı etkiliyor.

Telefona ne yapıyor?

Quadrooter ismini, 4 farklı güvenlik açığını birarada barındırmasından alan bu zararlı yazılım, Snapdragon işlemci kullanan Android cihazları hedef alarak, cihazın kamera, mikrofon ve hoparlör gibi donanım öğelerine ve kişisel verilere erişim sağlayabiliyor. Piyasada Qualcomm imzalı 900 milyondan fazla cihazın bulunduğu göz önünde bulundurulursa, ciddi bir güvenlik açığı ile karşı karşıya olunduğu söylenebilir.

Risk altındaki telefonlar

Açıklanan bilgilere göre, Quadrooter güvenlik açığından Nexus 5X, Nexus 6 ve Nexus 6P etkileniyor. En güvenli akıllı telefon olarak tanıtılan BlackBerry DTEK50 modelinin de bu açıktan etkilendiği söyleniyor. Bu zararlı yazılımdan etkilenen telefonlar arasında Galaxy S7 ve S7 edge de bulunuyor.
Ancak Qualcomm Snapdragon işlemcili Galaxy S7 modelleri ülkemizde satılmıyor. Google, güvenlik için aylık güncellemeler yayınlayacağını geçtiğimiz yıl duyurmuş, ardından firmalar da bu yönde bir politika izlemişti.
Buna bağlı olarak Quadrooter güvenlik açığını gidermek için muhtemelen bu ay içerisinde bir güncelleme yayınlanacak.

kaynak: yeniasir.com.tr

Whatsapp İletişim