Teknoloji Haberleri

IBM’in yapay zekası hayat kurtardı

IBM’nin yapay zeka sistemi Watson, bugüne dek yaptığı en iyi işi yaptı; bir insanın hayatını kurtardı.

IBM’nin Watson yapay zekası Jeopardy’de kazanmaktan egzotik yemekler pişirmeye kadar pek çok şeyi yapmış durumda ve şimdi de, şu ana kadarki en büyük başarısı ile karşımıza çıkıyor: Bir hayat kurtarmak.

Tokyo Üniversitesi doktorlarının söylediğine göre bu yapay zeka, aylar önce yanlış teşhis konulan 60 yaşındaki bir kadının hastalığını löseminin nadir bir türü olarak doğru bir şekilde tespit etti. Analitik makine, 10 dakikasını ayırarak hastanın genetik değişimlerini 20 milyon kanser hastasından oluşan bir veri tabanı ile karşılaştırdı ve tam olarak bulunamayan sorunu doğru bir şekilde belirlemenin yanı sıra tedavi sürecini de başlattı. Ayrıca üniversitenin söylediğine göre Watson, bir başka hastada da löseminin bir başka nadir türünü buldu.

chip.com.tr’nin haberine göre muhtemelen Watson ve diğer AI sistemlerinin hastanelerde düzenli bir şekilde önerilerde bulunması için daha uzun yıllar beklememiz gerekmekte ve bu sistemler, zaten var olan bir veri tabanı olmadığında çok işe yaramayacak. Ancak yapılan teşhisler, teknolojinin medikal dünyada ne kadar kullanışlı olabileceğini bir kez daha gözler önüne seriyor. İnsan doktorların nadir rastlanan bir hastalığı fark etmeleri için çok uzun süreler harcamaları veya diğer hastanelerin yardımını istemeleri gerekli olabilirken, doğru verilerin bulunması ile beraber teknoloji, hızlı bir şekilde tedavi sürecini başlatabilmekte.

kaynak: hurriyet.com.tr

Whatsapp İletişim