Teknoloji Haberleri

Apple, AMD ve NVIDIA etkisi: Intel’den kötü haber!

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticilerinden biri olan Intel, 7 nmfabrikasyon süreci ile üretilmesi planlanan işlemci donanımları için bir açıklama yayımladı. Bu açıklama, 1968 yılında kurulan firmanın yaşadığı zorlukları özetliyor.

Intel 7 nm işlemci için erteleme kararı aldı

Yatırımcıları ile bir toplantı yapan Intel yönetimi, yürütülen projelerden ve elde edilen gelirlerden memnun değil. Zira firmanın bu sene içerisinde elde ettiği toplam gelir ne yazık ki beklentilerin çok uzağında.

Ayrıca projelerin yürütülme hızından da memnun olmayan Intel, kendisinin 1 yıl geriden geldiğini belirtti. ABD menşeli ekip, bu yıl piyasaya sürülen ürünlerin aslında geçen yıl piyasaya sürüleceğini ancak bu planın bazı engellerden dolayı hayata geçirilemediğini söyledi.

Apple’ın kendi işlemcisine odaklanması ve AMD ile NVIDIA ikilisinin 7 nm fabrikasyon süreci ile üretilen işlemciler pazarındaki yerini çoktan almış olması, yarı iletken üreticisinin bütün planlarını bozdu. Intel, bir süre daha 10 nm fabrikasyon süreci ile üretilen işlemcilere yoğunlaşacak.

10 nm işlemcilerin üretimini hızlandıracağını belirten Intel, Tiger Lake ve Ice Lake işlemcilerine öncelik verecek. 10 nm fabrikasyon süreci ile üretilen Ice Lake işlemcileri, sunucular için hazırlanacak ve bu yılın sonunda tanıtılacak.

10 nm fabrikasyon süreci ile üretilen yeni Tiger Lake işlemcileri ise yakın bir zamanda tanıtılacak. Intel, 2021 yılının ikinci yarısında 10 nanometre mimarisine ev sahipliği yapan Alder Lake isimli işlemciler ile tanışacağımızı ifade etti.

Bu işlemcilerin masaüstü bilgisayarlar için tasarlanacağı bildirildi. Buna ek olarak 10 nanometre mimarisi ile donatılan ve sunucular için tasarlanan Sapphire Rapids isimli bir işlemci de 2021’de bizlerle birlikte olacak.

Hedeflerinin 12 ay gerisinde olan Intel, 7 nm işlemci projesini 2022 yılının son çeyreğine erteledi. Bu erteleme, 2023 yılının ilk günlerine kadar esneyebilir. 2 yıllık bir gecikmenin nasıl sonuçlara yol açacağını hep birlikte göreceğiz.

Sizce Apple, AMD ve NVIDIA bu erteleme kararını iyi bir şekilde değerlendirebilecek mi? 7 nm işlemciler hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynak: shiftdelete

Whatsapp İletişim