Teknoloji Haberleri

Apple ve Samsung Çin’de Birlikte Kaybediyor

Akıllı telefon sektöründe özellikle 2016 yılının başına kadar lider olan üreticiler Apple ve Samsung’un 2016 yılında Çin’de düşüş göstermesi oldukça dikkat çekti.

Apple ve Samsung Çin’de Birlikte Kaybediyor: Çin’de yerli üreticilerin atağa geçti yıl 2016 olarak görülürken pek çok farklı marka tarafından piyasaya sunulan cihazlar bölgedeki vatandaşlar tarafından daha çok tercih edildi. Bu durum Samsung ve Apple için ciddi bir güç kaybı yaratırken bölgedeki hakimiyetlerini kaybetmeye başlayan markalar Çin’deki üreticilerin gerisinde kaldı.

Önemli Bir Pazar Çin

1.3 milyar nüfusun bulunduğu Çin dünyanın en kalabalık ülkelerinden birisi. Aynı zamanda yüksek bir nüfusun olması çok iyi bir pazar da yaratmış durumda. Bu pazarda lider duruma gelen markalar ciddi gelir sağlamayı da başarırken bu nedenle pek çok marka hedefleri arasına Çin pazarı yer alıyor.

2016 yılının ikinci çeyreğe ile birlikte ülkedeki telefon satışlarının yüzde 14.9’luk bir oranda artış gösterdiği görülürken bu durum pazarı çok daha cazip hale getirmiş durumda. Bölgede giriş ve orta seviye telefonlara daha fazla ilgi gösterilirken bu modellerin üstelik uygun fiyatlar ile satılması alım gücünü de kolaylaştırıyor. Fakat bölgede ZTE, Oppo, Lenovo, OnePlus, Vivo ve Xiaomi gücünü giderek arttırırken Apple ve Samsung’a olan ilgi de giderek azalıyor.

Yaşanan bu durumun önümüzdeki yıllarda da sürmesi Apple ve Samsung’a ciddi bir tehlike yaratabilecek durumda. Üstelik Çin’deki yerli üreticilerin Çin sınırları dışına çıkmaya başlaması ve pek çok pazarda daha çok ilgi görmesi Samsung ve Apple için tehlike alarmı veriyor.

kaynak: veteknoloji.net

Whatsapp İletişim