Teknoloji Haberleri

Apple ve Spotify Arasındaki Kavga Sanılandan Çok Daha Ciddi Boyutta!

Apple ve Spotify arasında oluşan gerilim ciddi bir boyuta taşındı. Tartışmanın asıl nedeni belli oldu. Spotify’in güncellemesini iOS platformunda yayınlanması için iOS güncellemeyi yollamak isterken, Apple hem para hemde Apple Music abonelerini kaybetbemek adına Spotify güncellemesini reddetti!

Daha öncede App Store‘da Spotify‘ın güncellemesi sonucu araları açılmış ve büyük bir gerilim yaşanmıştı. Spotify bu davranış üzerine apple”ın haksız rekabet içinde olduğunu belirtmişti. Apple buna cevap olarak tek Spotify için değil, tüm uygulamalar üzerinde eşit kuralları uyguladığı yönünde oldu.

Apple kendini düşünerek normalde Spotify premium üyelik alan kullanıcılar uygulama içi alım yaptığı için uygulama ücretinin %30’u Apple alıyordu. Ancak Spotify ücretin tamamını elde etmek isteyince uygulamaya güncelleme getirerek tarayıcı üzerinden premium üyelik aldırmaya yönlendirecekti ve bu sayede %30 komisyon ödemeyecekti. Ancak işler yolunca gitmedi. Apple geri çekilmedi…Apple ve Spotify Arasındaki Kavga Sanılandan Çok Daha Ciddi Boyutta!

Hatta normal fiyatı aylık üyelik 9.99 TL iken iOS üzeri alım yapıldığında 12.99 TL oluyor ve 3 TL fazla bir ücret alınıyor.
Hatta normalde ayda 9,99TL olan Spotify Premium üyeliği iOS platformunda 12,99TLolarak fiyatlandırılıyordu yani Spotify, Apple’a vereceği komisyonu müşterilerine yansıtıyordu. Spotify  bu durum üzerine çok konuşulan güncellemede iOS’te de uygulama içi satın alma yöntemini kaldırdı ve internet tarayıcısı üzerinden iOS kullanıcılarına Premium üyelik satma kararı aldı.
kaynak:cepkolik.com
Whatsapp İletişim