Apple’ın 21 Mart günü tanıtımını gerçekleştirdiğiiPhone SE, birçok pazarda satışa çıktı. Ülkemizde de sipariş verilebilir durumda olan cihazın gördüğü ilgiye yönelik ilk iddialar da ortaya atılmaya başladı. Apple’ıniPhone SE modelini piyasaya sürmekteki amacı, 4 inçekranlı güçlü ve nispeten ucuz bir model ile iPhone 6sserisinin azalan satış grafiğini dengelemekti. iPhone SE’ye yönelen ilk talebin bunu sağlayabileceği ise şüpheli.

 İlk Talep Ne Kadar Yüksek?

Digitimes’ın tedarikçi kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Apple’ın iPhone 6s ve SE için verdiği çip sipariş miktarları önümüzdeki aylar için yüksek bir beklenti doğurmuyor. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında tanıtılan iPhone 6s serisinin artık sona yaklaşması ve yeni iPhone 7 beklentisi nedeniyle satışlarının azalması normal. Buna rağmen, açığı iPhone SE’nin kapatması ilk verilere göre pek mümkün değil.

 iPhone SE, Phone 5c’nin Kaderini Mi Paylaşacak?

Beklentiler 2016 yılının 2. çeyreğinde 4 ila 5 milyon arasında iPhone SE satılacağını yönünde. Bu rakamın büyük bir çoğunluğu ise Çin gibi gelişmekte olan pazarlardan geliyor. Açıkçası Apple’ın kendi ölçüsünde fiyatı bir hayli düşürerek güçlü bir donanım sunduğunu düşünüyorum. Asıl soru işareti ise bu saatten sonra 4 inç ekran büyüklüğünü ne kadar kişinin tercih edeceği. İlk beklentiler olumsuz olsa da şahsen ben iPhone SE satışlarının önümüzdeki aylarda dengeye gireceğini düşünüyorum. En azından iPhone 5c gibi fiyasko olmayacağını söyleyebilirim.