Donanım Teknoloji Haberleri

Drone Kayıt Numaraları Açıkça Görülebilir Olacak

Drone araçlara, otomobillerdeki plakalar gibi görünür kayıt numarası zorunluluğu getiriliyor.

Pek çok yeni teknoloji ürününde veya teknolojide olduğu gibi, dronelar için de devletler henüz ne gibi kurallar getirmeleri gerektiklerini bilmiyorlar. Her devlet birbirinden farklı kurallarla bu araçları kontrol altında tutmaya çalışıyor. ABD de dronelar için bir takım kanunlar hazırlıyor.

ABD Federal Havacılık Kurulu, 2015 yılında drone kayıt programını başlatmıştı. Drone sahipleri araçlarını kayıt ettirerek bir kayıt numarası alıyorlardı. Bu uygulama bir dava sonucunda kaldırılırken 2018’de ABD bunu tekrar bir yasa haline getirmişti. Yasada kayıt numaralarının, droneların batarya bölümünde saklanabileceği belirtilmişti.

Şimdi ise aradan yalnızca 1 yıl geçmesine rağmen kurallar yeniden değişiyor. Bundan böyle ABD’deki droneların kayıt numaralarının dışarıdan görülebilmesi gerekecek. Devlet, drone sahiplerinin bu gereksinimi yerine getirmeleri için 30 günlük bir süre tanıdı.

ABD’deki yeni kanunun, dronelarla ilgili düzenleme yapacak diğer devletlerin de ilgisini çekebileceği tahmin ediliyor. Özellikle Federal Havacılık Kurulu tarafından belirlenen standartlar, tüm dünyada havacılık konusunda örnek teşkil ediyor. Tabii bunda ABD’nin bu alandaki en büyük üretici ve tüketici olmasının da payı büyük.

kaynak:technopat.net

Whatsapp İletişim