Teknoloji Haberleri

En Çok Hangi Telefon Satıyor

Pazar araştırma kuruluşu Gartner, 2016 yılının ikinci çeyrek dönemine ait akıllı telefon satışlarının raporunu yayımladı.

En Çok Hangi Telefon Satıyor: Pazar araştırma kuruluşu Gartner, 2016 yılının ikinci çeyrek dönemine ait akıllı telefon satışlarının raporunu yayımladı. Toplamda 344 milyon akıllı telefonun satıldığı üç aylık zaman diliminde Android tabanlı akıllı telefonlar pazarın büyük bölümünü oluşturmakta.

Android yükselişine devam ediyor

Nisan-Haziran döneminde toplam 296.9 milyon Android telefon satışı gerçekleşti. Android’in ikinci çeyrek sonunda pazardaki kullanım oranı ise %86.2 olarak açıklandı. Geçen yıl bu oran %82.2 seviyesindeydi.

iPhone satışları ilk defa düştü

İlk defa iPhone satışlarında bu yıl düşüş yaşandı. Apple yılın ikinci çeyreğinde 44.3 milyon iPhone satışı gerçekleştirdi. Şirketin pazar payı bir yılda %14.6’dan %12.9’a düştü.

Windows Phone ve BlackBerry de düşen markalardan

Windows Phone cephesinde ciddi bir düşüş yaşanmakta. Geçen yıl aynı çeyrek dilimde 8.1 milyon Windows Phone tabanlı telefon satılırken, bu rakam 2016 ikinci çeyrek dönemde 1.9 milyona geriledi. İşletim sisteminin pazar payı bu süreçte %0.6’ya geriledi.

Benzer düşüş BlackBerry’de de yaşanıyor. Rapora göre geçen yıl BlackBerry OS tabanlı 1.1 milyon akıllı telefon satışı gerçekleşmişti. 2016’da ise sadece 400 bin adet BlackBerry akıllı telefon satıldı.

Samsung dünyada bir numara

Akıllı telefon satışlarında, Samsung bir çeyreği daha lider üretici olarak tamamladı. Teknoloji devi, geride bıraktığımız çeyrekte 76.7 milyon Galaxy akıllı telefon satışı gerçekleştirdi.

Geçen yıl aynı döneme göre akıllı telefon satışlarını yükselten Samsung, pazar payını da %22.3 seviyesine yükseltti.

İlk beşte üç Çinli üretici var

Huawei geçtiğimiz çeyrek itibariyle dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi oldu. Çinli teknoloji devi 30.6 milyon telefon satışı gerçekleştirdi. Huawei’in pazar payı %8.9 seviyesine yükseldi.

Listenin dördüncü sırasında 18.4 milyon akıllı telefon satan Oppo, beş numarasında ise 15.5 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştiren Xiaomi yer alıyor.

kaynak: haberler.com

Whatsapp İletişim