Manşet Sosyal Medya

Facebook yeni kurallarını açıkladı !

Facebook yeni kurallarını açıkladı
Facebook, bu hafta yayınladığı “Community Standards” dosyası ile sitedeki içeriğin ne gibi sebeplerden dolayı kaldırılacağına açıklık getirdi.

Özellikle terör ile ilgili şiddet içeren video ve görselleri siteden silmediği gerekçesiyle bir süredir eleştirilen Facebook yeni kurallarını açıkladı.Yeni kurallar doğrultusunda kaldırılacak içerikler hakkında bir standart oluşturmayı hedefliyor.Siteden kaldırılacak içeriklerin listesini yayınlayan Facebook’un yeni kurallar listesi bir önceki listenin hemen hemen 3 katı uzunluğunda.Bu yeni kurallar çerçevesinde siteye bir standart getirmeyi hedefleyen sosyal medya devi bu planı çerçevesinde dünya genelinde yüzlerce kişiyi işe aldı.

Sosyal medya devi IŞİD gibi terör örgütü propagandası yapan, toplumsal figürlere saldıran, cinsel şiddet ve nefret söylemi içeren paylaşımların siteden silineceği uyarısında bulundu. Yeni kurallara göre kadın ve erkek bedeninin teşhir edildiği paylaşımlar da siteden kaldırılacak.Bu yasaklar aynen çizimler için de geçerli olacak.Yani örneğin çizimlerle oluşturulan figürler, eğitim amacıyla dahi olsa Facebook‘ta paylaşıldığında, az önce yukarıda belirttiğimiz hususlara aykırı olduğunda kaldırılacak.

Facebook yeni kurallarını açıkladı

Facebook’un içerik sorumlusu Monika Bicket‘in ilgili yaptığı açıklamada “Örneğin kullanıcı bir içeriğin kaldırılmasını şikayet ettiğinde o içeriğin kurallarımızı çiğnemediği gerekçesiyle kaldırılmayacağını belirteceğiz. Buna rağmen kullanıcı bize ilgili içerikle ilgili geri dönüş yaparsa da bunu kesinlikle dikkate alacağız.’ dedi.

Nefretsel söylemleri de parantez içine alan Facebook, örneğin alıntılama yoluyla birinin söylediği sözleri kullanıp paylaşımda bulunabilecek; ancak bunu yaparken mutlaka kendi düşüncesi olmadığını ve sözlerin başka bir kişiye ait olduğunu belirtecek. Aksi halde bu tür içerikler de Facebook’ta barınamayacak.

Whatsapp İletişim