Genel Teknoloji Haberleri

USB Type-C Nedir?

USB Type-C
Adını sık sık duymaya başladığımız USB Type-C,USB 3.1 standardında her iki yöne çevirerek kullanılabilecek yeni bir bağlantı türü olarak dikkat çekiyor.

Promoter Group tarafından geliştirilen teknolojide hiç kuşkusuz en dikkat çekici özellik her iki yönde kullanılabilmesi.Yani Type-C kablonuzun hangi yüzünün alta baktığı önemli olmayacak.USB, güç, VGA, HDMI ve display port girişlerini tek bir yerde toplayan bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor.Bu yeni teknolojinin kablo karmaşası durumunu ortadan kaldırması bekleniyor.

Type-C bağlantısı microUSB tasarımına oldukça benziyor.USB 3.1 ile çıkan USB Type-C 8.4 mm genişliğinde ve 2.6 mm kalınlığında.Küçük boyutlara rağmen standart 10Gbps veri aktarım hızlarına imkan tanıyabiliyor. Ayrıca cihazdan cihaza 100W gibi devasa bir enerji akımı da sağlanabiliyor.

Önümüzdeki dönemde muhtemelen her diz üstü bilgisayarlarda göreceğimiz bu teknoloji Macbook ve yeni ChromeBook Pixel‘de mevcut.Google’dan Adam Rodriguez, yeni Chromebook’la beraber yayınlanan bir videoda yeni USB standardına kendilerini adadıklarını, onu yakın gelecekte Android’li telefonlarda ve diğer Chromebook’larda görebileceğimizi müjdeledi.Ancak yaygınlaşmasının 2016 başlarını bulması bekleniyor.

Whatsapp İletişim