Teknoloji Haberleri

Intel Mobil İşlemci Pazarında Tekrar Şansını Deneyecek

Mobil işlemci dünyasında beklediği başarıyı elde edemeyen Intel, bu kez ARM tabanlı işlemcileriyle mobil dünyaya tekrar adım atacak.

Intel Mobil İşlemci Pazarında Tekrar Şansını Deneyecek: Bilgisayar dünyasında uzun süredir şüphesiz en iyi işlemci üreticisi olarak gösterilen Intel, Windows bilgisayarlarında en performanslı işlemcilerin sahibi olsa da mobil işlemci üretimi konusunda geç kalmış ve beklediği başarıyı elde edememişti.

Intel’in mobilde başarı yakalayamaması üzerine mobil işlemci üretimini durdurduğunun gündeme gelmesinden sonra, şirketin mobil işlemci tarafında tekrar şansını deneyeceği açıklandı. Üstelik bu kez Intel, çok iddialı geliyor.

2016 Intel Geliştirici Konferansı’nda şirket yetkililerinin yaptığı açıklamada Intel’in ARM ile iş ortaklığına gittiği ve artık Intel’in de ARM tabanlı işlemciler üreteceği açıklandı.

Daha önce ARM ile rekabet içinde olan şirket, mobilin hızla bilgisayarları geride bırakmasıyla ileride sıkıntıya düşmemek için ARM ile karşılıklı iş ortaklığı anlaşması yaptı.

Şu anda mobil işlemci pazarını Qualcomm, MediaTek ve Samsung domine etmişken Intel, güncel mobil işlemci pazarındaki dengeleri değiştirebilir.

Intel’in 10nm teknolojisinde üreteceği yeni ARM tabanlı işlemcisinin ilk müşterilerinden birinin LG olacağı söyleniyor.

kaynak: webtekno.com

Whatsapp İletişim