Teknoloji Haberleri

iPhone ve iPad’te Touch ID Ayarı Nasıl Yapılır

iPhone ve iPad’te Touch ID Ayarı Nasıl Yapılır: Özellikle yeni iPhone ya da iPad alacaklar için bir soru işaretine dönüşen bu durum için kılavuz maiyetinde bir kaynak yarattık. Adım adım kendi parmak izinizi iPhone 7 ya daiPad Pro‘ya kaydederek güvenliğinizi en üst noktaya çıkaracaksınız. Bu işlem esnasında 3 farklı adım izleyeceğiz.

  • Touch ID Kullanım Ayarı
  • Touch ID Kullanımı
  • Touch ID Özelleştirme Ayarları

Öncelikle iPhone’da Touch ID açmak için ayarları yapıyoruz. Ayarlar menüsüne girip Touch ID sekmesine tıkladığınızda karşınıza parola kısmı çıkacak. Parola girdikten sonra ise Parmak İzi Ekle deyip devam ediyoruz. Parmağınızı düz bir biçimde ana ekran düğmesine dokundurun. Tuşa basmadan dokundurduğunuzda kısa sürede algılanan parmak iziniz onaylanacaktır. Titreşim ve uyarıyla size bilgi verilecek.

Çoğaltabileceğiniz varyasyonlarla telefon tutuşunuza bağlı olarak parmağınızı tamamen okutabilirsiniz. Bu sizin güvenliğiniz için ayrıca önemliyken kullanım kolaylığı açısından da önem taşımaktadır.

Touch ID Kullanımı

Touch ID kullanımı genellikle tuş kilidi açmak için kullanılan standart bir metottur. Ancak aynı zamanda iTunes, AppStore, iBook gibi birçok kanaldan alışveriş yapmanız da mümkün.

  • Ayarlar kısmına girerek iTunes ve AppStore kısmına tıklayıp Apple kimliğinizle giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra Touch ID ve parola sekmelerinden bu servislerin etkin konumda olduğunu kontrol edin. Artık yaptığınız alışverişlerin ödemeleri için parola girmenize gerek kalmayacak.
  • Touch ID Apple Pay ödemeleri sayesinde birçok aktif mağazada ödeme imkânı sağlamaktadır. Bu ayarı da Apple Pay kısmını aktif hale getirerek yapabilirsiniz.

Touch ID Özel Ayarlar

Tocuh ID ile farklı 5 parmak izi oluşturabilirsiniz. Bu tamamen sizin olabileceği gibi farklı kişilere aitte olabilir. Güvenlik tavsiyesi olarak en az iki parmağınızın tanıtılması öneriliyor. Aynı zamanda özelleştirebileceğiniz bir menü olduğunu vurgulayalım.

  • AppStore, iTunes ve Apple Pay gibi özellikler için parmak izlerinin aktif olup olmadığını ayarlayabilir.
  • Üzerine hafifçe dokunarak parmak izlerini yönetebilir, isimlerini değiştirebilir.
  • Kaydırarak parmak izi kaydını silebilir.
  • Maksimum 5 olmak kaydıyla parmak izi oluşturabilirsiniz. Fakat çok parmak izi olması parmak izi tanıma sürecini uzatabilecek bir etkendir.
  • Kaydettiğiniz aktif bir parmak izini görmek için ana ekrana dokunun. Parmak izi çok kısa bir süreliğine ekranda belirecektir.

kaynak:appleuzmani.net

Whatsapp İletişim