Bilim ve Teknik

Kuiper Kuşağı’nda yeni bir cüce gezegen keşfedildi

Kanada-Fransa-Hawaii Teleskobuyla yürütülen bir araştırma bünyesinde elde edilen görüntülerde, Kuiper Kuşağında yeni bir cüce gezegen keşfedildi.

Kuiper Kuşağı, güneş sistemini çevreleyen küçük nesnelerden oluşan bir çemberdir. Sistemin en dıştaki gezegeni olan Neptün’ün hemen yanından başlar ve Güneş’le arasındaki uzaklık yaklaşık 50 AU’dur (Astronomical Unit/Astronomik birim; Dünya’yla Güneş arasındaki mesafe; 150 milyon km). Güneş sisteminin oluşumundan geriye kalan çeşitli küçük ve donmuş nesneler barındırsa da genel itibariyle donmuş halde metan, amonyak ve sudan oluşan kütlelere ev sahipliği yapar.

Kanada-Fransa-Hawaii Teleskobuyla yürütülen bir araştırma bünyesinde elde edilen görüntülerde, Kuiper Kuşağında yeni bir cüce gezegen keşfedildi. 700 kilometre çapında olan 2015 RR245 adlı cüce gezegenin, büyük gezegenlerin bugünkü konumlarını aldıkları sırada güneş sisteminin dışına doğru savrulup Kuiper Kuşağına yerleştiği belirtiliyor.

Araştırmacılar, güneş sisteminin bugünü halini aldığı zamanlarda var olan karmaşa sırasında 2015 RR245 benzeri birçok cüce gezegenin ya yok olduğunu ya da tespit edilemeyecek uzaklıklara savrulduğunu ifade ediyor. Bu tür küçük gök cisimlerinin yörüngelerinin de belirlenemediğini belirten bilim insanları, Kuiper Kuşağındaki en büyük on sekizinci cüce gezegen olan 2015 RR245’in eliptik bir yörünge izlediğini ve Güneş’e 80 AU uzaklıkta geçirdiği yüzlerce yılın ardından en yakın konumuna 34 AU’yla 2096 yılında ulaşacağını bildiriyor.

kaynak:haber.sol.org.tr

Whatsapp İletişim