Bilim ve Teknik

Proje Öncesi Müşterinize Sormanız Gereken 6 Kritik Soru

1 Neden bu projeye başlamak istiyorsunuz?

Projenin genel olarak vizyonunu kavramak için sorulması gereken ilk soru bu olmalı. Sonrasında müşterinin “Aslında beklentim bu değildi, tam olarak hayal ettiğim böyle bir site değildi!” gibi revizyonlarından kaçınmak için bu soruların yanıtı son derece önemli.

Bu sohbetteki bir çok madde, projenin temel taşlarını oluşturacaktır.

2 Projedeki ticari hedef ve beklentileriniz nedir?

Eğer proje ticari bir amaç ve karlılık üzerine konumlandırılmışsa bu konudaki soru ve sorunları önceden ön görebilmek için en önemli soru bu olacaktır. Ticari anlamda beklentiler gerek projenin stratejisi, gerek geliştime, özellikle de tasarım aşamasında faydalı olacaktır. Bu sorunun yanıtı sadece sizin proje ile ilgili tavrınızı belirlemeyecek, müşterinizinde ticari tabloyu bir kez daha önüne koymasına sebep olacaktır.

3 Bu projeyi başarıya götürecek unsur nedir?

Kritik bir başka soru. Bu soru ile müşterinin proje hakkında geleceğe dair yorumlarını ve başarı stratejisinde yer alan unsurlar ile de projenin fonksiyonel çatısını geliştirebilirsiniz.

Başarı stratejisi belli, yol haritası çıkarılmış her proje doğru yolda demektir.

4 Proje başarısız olursa ne olacak? 

Başarısız olma ihtimali bu işin doğasında var. O zaman elbtte başarısızlık senaryosunda neler olacağını önceden ön görebilmek lazım. Farklı bir çıkış yolu, yeniden yapılanma / geliştirme yolları açık mı gibi problemlerin yanıtları bu soruda yatıyor aslında. Bir web projesinde başarısızlığın teknik bir sorun olmadığı sürece yaratıcı ya da geliştirici ekip olmadığını, projeyi başarısızlığa iten asıl nedenin yanlış stratejiler olduğunun altını çizmek lazım.

5 Bu proje için ek bir bütçe ayarladınız mı?

Web projeleri genelde iyi planlanırsa bir sorun çıkmadan hayata geçebilirler. Ancak sonçta etkileşimli bir ortam için proje ürettiğimizi düşünürsek, üretim sürecinde ortaya çıkabilecek, yazılım, tasarım, ve geliştirme problemleri için ek bir bütçe oluşturmak sorunlara hızlı çözüm bulabilmek açısından faydalı olacaktır.

“Ucuz” bu aşamadaki en tehlikeli kelimedir. Eğer prodüksiyon aşamasında gerektiğinden daha ucuz bir çözüm arayan müşteri ile karşılaştıysanız, onu kendi haline bırakın. Başarısız olması zaten çok muhtemeldir. Burada müşterinin genel olarak bütçe/üretim dengesini sağlaması ve ani sorunlar için ekstra bir fon bulundurması sağlıklı bir ilerleyiş için gereklidir.

6 Bu projeyi ne zaman hayata geçirmek istiyorsunuz?

Son kritik sorumuz ise süreçler ile ilgili. Müşterinin süreç hakkındaki beklentisi, mevcut kaynaklar ile birlikte değerlemdirildiğinde ne kadar gerçekçi olduğu, bu sorunun yanıtlarında saklı olacaktır. Proje süreçleri ile beraber sizin kendi bitirme tarihinizi de etkileyecek olan bu soruyu sormadan projeye başlamayın.

Whatsapp İletişim