Teknoloji Haberleri

Mark Zuckerberg, Yapay Zeka Geliştirecek

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, 2016 yılı için hedefinin kendisine özel tam fonksiyonlu bir yapay zeka geliştirmek olduğunu açıkladı.

Genelde kendisine zor hedefler koymasına alışık olduğumuz Mark Zuckerberg, daha önceleri Kuzey Çin’de konuşulan Mandarin dilini öğrenmek istediğini söylemişti. 2016 yılı için hedefi ise biraz daha zorlu.Zuckerberg, hem evde hem de ofisinde yardımcı olabilecek, kendi yapay zekasını geliştirmek istiyor. Bu AI, aynı Demir Adam filmindeki, Tony Starkkarakterinin yapay zeka asistanı Jarvis gibi olacak.

tony-stark-jarvis-yapay-zeka

Yapay zeka ile her şeyi kontrol etmek istiyor.

Basit ses komutları, akıllı kapılar, surat algılama, sanal gerçeklik gibi özellikleri evinde geliştirip kullanmayı hedefleyen Zuckerberg, aynı zamanda müzik, televizyon, ışıklar, ısı gibi daha fazla şeyi yapay zeka ile konuşarak halletmek istiyor.

İşin asıl zorlu yanı, Priscilla Chan veya kendisinden bir komut gelmeden işlerin halledilebilmesi. Zuckerberg bu durumu, “Ses ve yüz tanıma ile bulunduğumuz odanın ışıklarını ve ısısını ayarlanması konusunda çok heyecanlıyım. Örneğin, ben odaları Cilla’dan daha soğuk seviyorum, kimin odada olduğunun algılanması ve ısının otomatik olarak değişmesi mümkün.” şeklinde açıklıyor.

İşin ofis tarafında ise, daha iyi görselleştirme ve yaptığı servisi daha iyi geliştirmeye yardımcı olması için sanal gerçeklik kullanmak istiyor. Büyük ihtimalle Oculus Rift ekipmanı ile yine Tony Stark’ın çalışma masasına benzer bir şey planlanıyor. Zuckerberg bu konuda, bir nevi bunu başarmış olan Elon Musk’tan yardım alabilir.

Mark Zuckerberg, bu projesi ile ilgili tüm gelişmeleri ve ilerleme bilgisini takipçileriyle paylaşacak.

 

Kaynak: ShiftDelete.Net

Whatsapp İletişim