Otomobil Teknoloji Haberleri

Mercedes’in Sürücüsüz Otobüsü Hollanda’da Şehir Turu Yaptı!

Mercedes geleceğin otobüsünü şehir turuna çıkardı. Otonom otobüs hem iç tasarımı hem de kendi kendine sürüş özelliği ile herkesi şaşırttı.


Mercedes-Benz’
in otonom otobüsü halka açık yollarda ilk şehir turunu yaptı.Hollanda’nın başkent Amsterdam’da görücüye çıkan otobüs hem fütüristik iç tasarımı hem de kendi kendine sürüş yeteneği ile büyük ilgi topladı.

Amsterdam Schiphol Havalimanı ile Haarlem arasında 20 kilometrelik bir yoldaşehir turuna çıkan otobüs yol boyunca otonom özelliği sayesinde ilerledi. Güvenlik amacıyla otobüsün direksiyonunda oturan şöförün herhangi bir müdahalesine ihtiyaç duyulmadı.

Mercedes’in “geleceğin otobüsü” olarak adlandırdığı yeni araç Daimler’in Highway Pilotadlı otonom kamyon teknolojisini temel alıyor. GPS, radar ve birçok yerleşik kamera sayesinde otobüs trafik ışıklarını fark edebiliyor, yayaları ve diğer nesneleri algılayabiliyor. Saatte 70 kilometre hıza sahip otobüs şehir otomasyon sistemiyle de doğrudan bağlantılı. Trafik ışıkları ve diğer altyapılar ile ilgili bilgileri bu bağlantı sayesinde doğrudan elde edebiliyor.

kaynak: webtekno.com

Whatsapp İletişim