Teknoloji Haberleri

Microsoft, ABD Hükümetiyle Arasındaki Davayı Kazandı

Microsoft ve Amerika Birleşik Devletleri hükümeti arasındaki sunucu gizliliği ile ilgili dava sonuçlandı. Mahkeme Microsoft’un lehine karar verdi.

Bazen hükümetler suçluların tespiti ve daha fazla hakkında bilgi ihtiyacı gibi durumlarda büyük veriye sahip şirketlerin sunucularına erişerek bilgi almak isteyebiliyor. Ancak birçok kişi ve kuruluş bu durumun kullanıcı gizliliğini ihlal ederek güvenli bir yol olmadığını savunuyor.

Microsoft ve ABD hükümeti arasında böyle bir olayın yaşanması da işi mahkemeye taşımıştı. İlk olarak ABD 2. Temyiz Mahkemesi uyuşturucu kaçakçılığı hakkındaki bir davada Microsoft’un İrlanda sunucularına hükümetin erişebileceği yönünde karar çıkarmıştı. Microsoft’un talebi üzerine tekrar gözden geçirilen kararda Manhattan Eyalet Mahkemesi Microsoft’un İrlanda sunucularına erişilebileceği yönündeki kararı reddetti.

Bu olay bazında artık ABD hükümetinin Microsoft’a ait İrlanda sunucusuna erişemeyecek olması Microsoft tarafından bulut bilişimdeki gizliliğin korunmasında ilk önemli adım olarak nitelendirildi. Olayın üzerine benzer olaylarda bu mahkeme kararının baz alınacağı ve artık hükümetlerin diğer ülkelerin sunucusuna erişilemeyeceği iddiaları hızla gündeme taşındı.

kaynak: webtekno.com

Whatsapp İletişim