Dijital Pazarlama Teknoloji Haberleri

Mobil alışveriş için özel olarak geliştirilen mobil uygulamalar revaçta

Bilio.com, web sitesi üzerinden 1.500 kişi ile yaptığı mobil alışveriş anketiyle, akıllı telefon kullanıcılarının mobil alışveriş alışkanlıklarına ışık tutan veriler ortaya koydu.

İnternet ortamında yapılan alışveriş hacminin her geçen gün artması ve masaüstü bilgisayarlardan akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlara taşınması, alışveriş alışkanlıklarımızı da kökten değiştirmeye başladığı için, mobil alışveriş ayrı bir inceleme konusu olarak karşımıza çıkıyor.

Fiyat ve karşılaştırma sitesi Bilio.com da bundan hareketle, düzenli olarak yaptığı mobil alışveriş eğilimlerini ortaya koyan anket çalışmalarıyla e-ticaret dünyasına, yazılımcılara ve girişimcilere fikir verecek sonuçlar elde ediyor.

13-18 Kasım tarihleri arasında Bilio.com’un web sitesi üzerinden yaptığı mobil alışveriş anketinin sonuçları şöyle:

Mobil alışverişte “güven” sorunu var

“Akıllı telefonunuz üzerinden alışveriş yaptınız mı?” sorusunu yanıtlayan 1.500 kişiden yalnızca yüzde 40’ının “evet” yanıtını verdiği, geri kalan yüzde 60’lık kesimin ise, bugüne kadar akıllı telefonlarından hiç alışveriş yapmadığı görülüyor.

Anket sonuçlarına göre, bu kişilerin, mobil alışveriş süreçlerine yeterince güvenmedikleri için akıllı telefonlardan alışveriş yapmamayı tercih ediyor.

Neden mobil alışveriş?

Ankette akıllı telefonları üzerinden alışveriş yaptıklarını söyleyen kişilerin yüzde 85’i, mobil alışveriş için akıllı telefon yerine tableti tercih ediyor.

Mobil alışveriş yapanların yüzde 48’i ise, kullanım kolaylığı nedeniyle mobil alışverişi tercih ederken, yüzde 36’sı fırsatları kaçırmamak, yüzde 16’sı da güvenli bir alışveriş deneyimi yaşamak için mobil alışverişi tercih ettiklerini belirtiyor.

Bu kişiler, mobil alışverişlerinde en çok, yüzde 50 oranıyla teknoloji ürünlerini satın alıyorlar. Geri kalan kısım ise, yüzde ağırlığına göre sırasıyla moda, kozmetik ve dekorasyon ürünleri takip ediyor.

Akıllı telefon kullanıcılarının mobil alışveriş için tercih ettiği özel bir gün veya dönem ise yok. Anketi yanıtlayanların yüzde 83’ü “En çok hangi dönemde mobil alışveriş yaparsınız?” sorusuna “Farketmiyor” yanıtını verirken, yüzde 7’lik oranlarla en çok Sevgililer Günü ve Yılbaşı özel günler kategorisinde öne çıkıyor.

Mobil uygulamalar tercih ediliyor

Bilio.com’un anketini yanıtların yüzde 61’i, alışveriş yapacakları sitenin mobil uygulaması olmasının veya web sitesinin mobil cihazlara uyumlu olarak erişilmesinin, alışveriş kararlarını etkileyeceğini belirtiyor.

Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 46’sı web siteleri üzerinden alışveriş yapmayı tercih ederken, yüzde 54’ü de e-ticaret sitelerinin farklı telefon işletim sistemleri için özel olarak geliştirdiği mobil uygulamaları kullanıyor.

Mobil alışveriş yapanların yüzde 64’ünün akıllı telefon işletim sistemi Android iken, yüzde 16’sı iOS işletim sistemlerine sahip akllı telefonlarla internetten alışveriş yapıyor.

Kaynak:  techinside.com

Whatsapp İletişim