Teknoloji Haberleri

Nesnelerin İnterneti Ne İfade Ediyor

Son dönemlerde oldukça sık bir şekilde kullanılmaya başlanan nesnelerin interneti pek çok kişi için bir soru işareti. Peki nesnelerin interneti ne demek?

Yapay zekanın geliştirilmesi ve cihazların daha da akıllı hale getirilmesi çok farklı bir kavramı günümüze taşıdı. Artık nesnelerin interneti olarak tanımlanan ve Internet of Things veya IoT olarak da bilinen yeni teknoloji her şeyin internet bağlantısı üzerinden akıllanmasını ve kontrol edilmesini sağlıyor. Üstelik pek çok farklı cihazın tek kontrol noktası üzerinde toplanmasını da mümkün hale getiren bu teknoloji sayesinde telefon ya da bilgisayar üzerinden istenilen tüm eşyaların kontrol edilebilmesi mümkün hale geliyor.

Özellikle evde geleceğin teknolojisi olarak değerlendirilen bu nesnelerin interneti sayesinde kullanıcılar evdeki eşyalarını direk uzaktan kumanda ile yönetebilecek. Özellikle telefonlara yüklenen mobil uygulamalar aracılığıyla kişilerin kolay bir şekilde yönetim sergileyebileceği belirtilirken bu teknolojiye pek çok marka özel bir önem veriyor. Bu alanda yapılacan çalışmalar gelişmeler sağlanmasını şimdiden gösterirken, özellikle ilerleyen yıllarda pek çok akıllı teknoloji evlere girmeye başlayacak.

Her Şey Akıllanacak

Evde kullanılan buzdolaplarından ocaklara kadar her türlü ev eşyasında bu nesnelerin internetinin kullanılması mümkün olurken kullanıcılar evin ışıklarını kapatmaktan perdelerini açmaya kadar her türlü işlemi sadece kontrol uygulaması üzerinden yapabilecek.

kaynak: teknoport.com

Whatsapp İletişim