Donanım Teknoloji Haberleri

NVIDIA yeni grafik kartı GTX 1060’ı satışa sundu

Pascal mimarisi ile güçlendirilen kart, GTX 980’in oyun performansını iki kat daha fazla enerji verimliliğiyle sunuyor.

İki ay önceki lansmanın ardından NVIDIA bugün, hız ve güç verimliliğinde rekorlar kıran GTX 1080 ve 1070 ürünlerini tamamlayan NVIDIA® GeForce® GTX 1060grafik kartını Pascal™ oyun GPU’su ailesine ekledi ve satışa sundu.

Yalnızca 249 ABD Doları gibi bir fiyatla piyasaya çıkan GTX 1060 da Pascal mimarisini temel alan tüm GPU ailesi gibi hız için tasarlanmıştır ve watt başına en iyi performansı sunması için optimize edilmiştir. Son teknoloji FinFET 16nmmimarisi ile üretilen GTX 1060, GTX 980 seviyesinde performansa ek olarak sanal gerçeklikte de iki kat daha fazla enerji verimliliği sunmaktadır. En yeni VR veDirectX 11/12 PC oyunlarını muhteşem hızlarda çalıştıran kart yalnızca 120 watt güç tüketmektedir.

Bünyesinde 1.280 CUDA çekirdeği, 8 Gbps hızında 6GB GDDR5 bellek barındıran ve 1.7 GHz saat çekirdek hızında çalışan GTX 1060,  kolaylıkla hız aşırtması yapılabilen yapısı sayesinde daha fazla performans için 2 GHz saat hızına çıkabilmektedir. En popüler oyunlara bakıldığında, GTX 1060 fabrika ayarlarında en yakın rakip ürüne göre ortalama yüzde 15 daha hızlı ve yüzde 75’in üzerinde daha güç verimlidir.

Tüm Oyuncular için Her Yerde GTX 1060 – 249 ABD Dolar’ından Başlayan Fiyatlar

İş ortaklarımızın kendi soğutucu çözümleri ile tasarladıkları kartlar, ASUS, Colorful, EVGA, Gainward, Galaxy, Gigabyte, Innovision 3D, MSI, Palit, PNY ve Zotac dâhil olmak üzere NVIDIA GeForce kanal ortaklarından temin edilebilir. NVIDIA GeForce kanal ortakları, GTX 1060’ı 238 ülke ve bölgede oyunculara ulaştıran küresel bir ağ oluşturmuştur. NVIDIA’nın GeForce  GTX 1060 için belirlediği tavsiye edilen satış fiyatı 249 ABD Doları’dır.

30’dan Fazla Oyun Geliştirme Aşamasında

GTX 1060, geliştiricilerin kullanıcıların gördükleri, duydukları ve dokundukları şeyleri ortamın fiziksel davranışına uygun hale getirmelerine olanak sağlayarak, onları sanal deneyimlerinin gerçek olduğuna ikna eden NVIDIA VRWorks™ yazılım geliştirici kitini desteklemektedir.

VRWorks, GTX 1060’ın tek bir görüntüyü her iki göze eşzamanlı olarak kusursuz bir şekilde yansıtarak önceki nesil GPU’lara göre 3 kat daha fazla VR grafik performansı sunan Eşzamanlı Çoklu Projeksiyon teknolojisini içerir. Bu teknoloji, GTX 1060 kullanıcılarının VR oyunları performans veya kaliteden ödün vermeden, daha gerçekçi ve sürükleyici bir deneyim sunan yüksek detay seviyelerinde oynamalarına olanak sağlar.

Eşzamanlı Çoklu Projeksiyon, dünyanın en büyük oyun motorları Unreal Engine ve Unity’ye entegre edilmektedir. Şu anda Unreal Tournament, Poolnation VR, Everest VR, Obduction, Adr1ft ve Raw Data dâhil olmak üzere 30’dan fazla oyun geliştirme aşamasındadır.

NVIDIA Ansel, ‘Mirror’s Edge: Catalyst’ ve  ‘Witcher 3’ Oyunlarına Entegre Edildi

GTX 1060 ayrıca, oyuncuların becerilerini daha önce mümkün olmayan şekillerde keşfetmelerine, kaydetmelerine ve paylaşmalarına olanak sağlayan, güçlü NVIDIA Ansel™ fotoğraflama aracını destekler. Ansel ile kullanıcılar, oyun dünyasındaki herhangi bir bakış noktasından, kamerayı herhangi bir yöne çevirerek istedikleri çekimleri oluşturabilir ve daha sonra bir VR başlığı veya Google Cardboard ile görüntülemek üzere her iki göz için 360 derecelik görüntüler kaydedebilirler.

Oyuncular, Mirror’s Edge: Catalyst‘te ve Witcher 3: Wild Hunt‘ta  Ansel deneyimini yaşayabilecekler. Ayrıca Epic Games’den Fortnite, Paragon ve Unreal Tournament; Cyan Worlds’den Obduction; Thekla’dan The Witness; Boss Key Productions’dan Lawbreakers; Ubisoft’tan Tom Clancy’s The Division ve Hello Games’in heyecanla beklenen oyunu No Man’s Sky dâhil olmak üzere Ansel’in kullanıldığı  çok sayıda oyun geliştirme aşamasındadır.

VR Funhouse Bu Aydan İtibaren Steam’de, GTX 1060 Desteği Eklendi

NVIDIA’nın VR karnaval oyunu VR Funhouse, Valve’ın dijital dağıtım hizmeti Steam üzerinden ücretsiz olarak temin edilebilir. Epic Games’in Unreal Engine 4 oyun motoru ile geliştirilen VR Funhouse GTX 1080, 1070 ve 1060 GPU’lar üzerinde ve HTC Vive VR setleri ile çalışacaktır. VR Funhouse içerisinde kendi aktivitelerini oluşturabilmeleri için oyunun kaynak kodları geliştiricilerin ve sanatçıların erişimine açılacaktır.

Özel ve Sınırlı Sayıda Founder’s Edition, Doğrudan NVIDIA’dan

NVIDIA tarafından tasarlanan ve geliştirilen GeForce GTX 1060 Founder’s Edition kartı 299 ABD Doları fiyatla yalnızca www.nvidia.com adresinden satın alınabilecektir. Üst düzey malzeme ve bileşenler bir araya getirilerek üretilen GeForce GTX 1060 Founder’s Edition, kendisine dayanıklılık ve sağlamlık veren yüksek basınçlı döküm alüminyum gövdeyi daima soğuk ve sessiz çalışması için tasarlanan bir ısı çözümüyle bir arada sunmaktadır.

GeForce GTX 1080 ve GTX 1070 Founder’s Edition kartlarında olduğu gibi, güç verimliliğini artırmak için GeForce GTX 1060’ta da düşük empedanslı güç iletim ağı ve gerilim düzenleyicilerin yanı sıra bir çift FET güç kaynağı bulunmaktadır.

kaynak: chip.com.tr

Whatsapp İletişim