Bilim ve Teknik Genel

Solar Impulse 16. etap için havalandı

Güneş enerjisiyle uçan Pasifik ve Atlas Okyanusu’nu aşmayı başaran “Solar Impulse” bugün öğle saatlerinde Türk hava sahasına girecek.

Eşi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan test pilotu Andre Borchberg tarafından yapılan uçuş, 2015 yılı Mart ayında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dhabi’den başlamıştı. Doğuya doğru uçarak turu tamamlayan uçak, kanatlarının üzerindeki güneş enerjisi panellerinden elde ettiği güçle uçuyor.

Saatte 70 kilometre hız yapan Solar Impulse, Güneş enerjisi ile Dünya turu yapan ilk uçak olarak tarihe geçecek. Güneş ışınlarını yakalayabilmek için 17 bin adet fotovolatik hücreye sahip.

Bu hücreler aracın elektrik motorlarını doğrudan ateşleyebildiği gibi lityum-ion pillerini de şarj ederek uçağın gece de uçmasına mümkün kılıyor. Proje havacılık endüstrisi için bir örnek olmaktan çok günei enerjisinin gücünü gösterme hedefi bulunuyor. Solar İmpulse 2, İspanya’nın Sevilla şehrinden 2 gün önce havalandı. 2012 yılında aynı uçak ile İsviçre’den İspanya aktarmalı Fas’a uçuş gerçekleştirildi. HB-SIB, 5 ay sürmesi öngörülen bu yolculukta 35,405 km yol alacak. Daha sonra da uçuşun son ayağı olan Kahire-Abu Dhabi arasındaki uçuş tamamlanacak.

kaynak:londravizyon.com

Whatsapp İletişim