Teknoloji Haberleri

Xiaomi’den MacBook Air rakibi 750 dolarlık dizüstü

Xiaomi düzenlediği etkinlikte Xiaomi Redmi Pro’nun yanında bir de sürprizle karşımıza çıktı. Çinli şirket ilk dizüstü bilgisayarını resmen tanıttı. Hem Notebook Air ismiyle hem de tasarımıyla MacBook’ları andıran bilgisayar, uygun fiyatıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Belirtilenlere göre iki farklı model bulunuyor. 13,3 inç ekrana sahip bilgisayar daha yüksek donanımsal özelliklere sahipken 12,5 inçlik versiyon daha çok taşınabilirliğe odaklanıyor. Full HD ekranın çevresinde cam çerçeve ve bu çerçevenin üst kısmında 1 megapiksel çözünürlüğünde kamera yer alıyor. Arka aydınlatmalı klavye, USB-C çıkışı ve minimalist tasarımıyla öne çıkan bilgisayarın teknik detayları da bir hayli iddialı.

13,3 inçlik modelin yalnızca 14,8 milimetre kalınlığında ve 1,28 kilogram ağırlığında olduğu belirtiliyor. 2,7 GHz hızında çalışan Intel Core i5-6200U’dan güç alan bilgisayarda 1GB GDDR5 RAM’e sahip NVIDIA GeForce 940MX ekran kartı bulunuyor. 8 GB DDR4 RAM ile birlikte gelen Notebook Air’de 256 GB SSD mevcut. 9,5 saat kullanım süresi sunan bilgisayarın USB-C sayesinde yüzde 50 şarja yarım saatin altında ulaştığı da açıklananlar arasında. Oldukça başarılı özelliklere sahip bilgisayarın fiyatı 750 dolar.

12,5 inçlik sürüm 12,9 milimetre kalınlık ve 1,07 kilogram ağırlığıyla taşınabilirliği her şeyden önde tutanlara hitap ediyor. Intel Core M3 işlemcinin sunulduğu bilgisayarda harici ekran kartı yer almıyor. 4 GB RAM ve 128 GB SSD’nin yer aldığı bilgisayarda bir adet USB 3.0 ve bir de HDMI girişi karşımıza çıkıyor. 13,3 inçlik modelde göre 2 saat daha fazla kullanım süresi vadeden bilgisayarın fiyatı ise 520 dolar. Her iki bilgisayarın da 2 Ağustos tarihinde satışa sunulacağı belirtiliyor. Bilgisayarın tüm dünyada satışa sunulmasıyla ilgili bir bilgi henüz bulunmuyor.

kaynak: log.com.tr

Whatsapp İletişim