Teknoloji Haberleri

Apple’a tarihi ceza! Samsung’a büyük ödeme

Apple ve Samsung yine karşı karşı geldi. 2 ay içinde hisselerinin değerini oldukça yükselten ABD’li firma, Güney Koreli markaya bir kez daha ceza niteliğinde bir ödeme yapmak zorunda kaldı. Bu cezanın sebebi ne?

Apple ve Samsung arasındaki rekabet etkilenecek mi?

Hisse başına kârını 381 dolardan 399 dolara yükselten Apple, iPhone 12 projesi sayesinde yeni yatırımcıların ilgisini çekiyor. COVID-19 sürecine rağmen çalışmalarına devam eden teknoloji markası, Samsung’a verdiği sözü tutamadı.

Apple’ın bazı konularda Samsung’a ticari sözler verdiği biliniyor. iPhone satışlarında yaşanan beklenmedik düşüş, Apple’ın planlarını bozdu. Samsung, Apple’ın Samsung Display’den söz verdiği miktarda OLED ekran satın almadığını ve bunun sözleşmeye aykırı olduğunu açıkladı. Bu olayın geçen sene de yaşandığını söyleyelim.

Bu yılın ikinci çeyreğine ait olan bu sözleşme, Apple’ın Samsung’a 950 milyon dolar ceza ödemesine neden oldu. Buradan hareketle geçtiğimiz haziran ayındaki iPhone satışlarının arzu edilenden düşük olduğunu söyleyebiliriz.

iPhone modellerinin ekran mimarisini üreten Samsung, Apple’dan satın alma garantisi vermesini isteyerek kendisini güvence altına alıyor. Apple bu sayede Samsung’dan ham madde tedarik etme konusunda büyük indirimler elde ediyor. Böylece Apple ve Samsung arasındaki rekabet, zaman zaman karşılıklı kazanca dönüşüyor.

Bu indirimler karşılığında Samsung’a çeşitli sözler veren Apple, satın alma garantisi kapsamında hareket etmek zorunda. Günümüzde bu tür anlaşmaların birçok örneği mevcut. Samsung, Apple’ın istediği miktarda OLED ekran üretiyor ve bu ekranları Apple’a satıyor.

Bu ekranların birçoğu Samsung’un elinde kaldı. Her iki firmanın da geleceğe dair yaptığı planlar bozuldu. Sizce iPhone 12 ailesinin Apple’ı eski günlerine geri döndürebileceğini düşünüyor musunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynak: Shiftdelete

Whatsapp İletişim