Teknoloji Haberleri

NVIDIA üretim durdurma kararıyla gündemde

Ekran kartı üretiminde önde gelen firmalardan NVIDIA, üretim durdurma kararı aldı. Gözler GeForce RTX 30 Ampere serisinin tanıtılmasına odaklanmışken, firmadan gelen bu haber şaşırttı. Firma, piyasanın yeni modellere odaklanması ve üretimde kolaylık için NVIDIA RTX 20 serimi modellerin üretimini durduracak.

Üretimi sona erecek modellere bakıldığında, günümüzün en güçlü modelleri olduğu görülüyor. Bu modellerin üretimi durdurularak yeni modellerin üretiminin sağlanması amaçlanıyor. Bununla birlikte daha önceki modellerin de üretimden kaldırabileceği belirtiliyor.

NVIDIA üretim durdurma kararıyla şaşırttı

Firma hakkında çıkan haberlerde 4 güçlü modelin üretiminde durdurma kararı alındığı belirtildi. Bu modellere bakıldığında da her birinde farklı Turing GPU yapısının kullandığı göze çarpıyor. Bu modellerin üretimden kaldırılmasıyla birlikte “mining” odaklı modellere olan çalışmaların da hız kazanacağı belirtildi.

Atılan bu adımın, gelecek nesil modeller olan Ampere serisi için iyi bir adım olabileceği belirtiliyor. Çünkü bu adımla yeni serinin üretiminde maliyetin düşebileceği söyleniyor. Bu nedenle NVIDIA, üretim durdurma kararına GeForce RTX 2080 Ti, GeForce RTX 2080 Super, GeForce RTX 2070 Super ve GeForce RTX 2070 modellerini dahil etti. Bu modeller, günümüzün en yüksek performanslı ekran kartları arasında bulunuyor.

Öte yandan alınan kararda GeForce GTX 1660 Super ve GeForce RTX 2060 modellerinin de bulunduğu söyleniyor. Yeni NVIDIA modellerinin de 17 Eylül tarihinde tanıtılacağı iddia ediliyor.

Kaynak: Shiftdelete

Whatsapp İletişim