Teknoloji Haberleri

iPhone 7 ile Fiziki Home Tuşuna Veda!

Apple, iPhone 7 ile alışkanlıkları değiştirmeye hazırlanıyor. Analistlere göre iPhone 7’de fiziki Home tuşu yer almayacak. Peki, iPhone 7’nin Home tuşu nasıl olacak?

iPhone 7 için bu zamana kadar pek çok şey yazılıp çizildi. Hatta geçtiğimiz gün gelen bilgilere göre iPhone 7‘nin iPhone 6SE ismini taşıyacağı bile gündeme geldi. Bugün ise cihazın ismi ile ilgili değil daha çok bizleri ilgilendiren donanımsal özelliklerine ait bilgiler açıklandı.

Macotakara‘nın haberine göre; Apple, iPhone 7 ile alışkanlıkları değiştirmeye hazırlanıyor. Bildiğiniz gibi iPhone 6s modeli ile 3D Touchözelliği hayatımıza girmişti. MacBook Pro ve Apple Watch‘ta Force Toucholarak adlandırılan bu teknoloji, bastırma şiddetine göre tepki veriyor. Örneğin bir uygulama simgesine sert bastırdığınızda uygulamanın kısayolları açılıyor.

iPhone 7’nin Home tuşu 3D Touch özellikli olacak

iPhone 6s‘te kullanım kolaylığı sunan 3D Touch, maalesef ki MacBook Pro‘da hiç kullanışlı değil. Çünkü destekleyen uygulama sayısı yok denilecek kadar az. Söylentilere göre Apple, iPhone 7 ekranında da 3DTouch bulunacak. Buraya kadar her şey normal görünüyor. İşin ilginç tarafı ise 3D Touch’ın ana ekran tuşu yani Home tuşunda da yer alacak olması.

iPhone 7’nin Home tuşunda yer alması beklenen 3D Touch, aynı MacBookPro‘daki Force Touch hissiyatı sunacak ve bastırma şiddetine göre çalışacak. Düz ve dokunmatik yapıda olmasına rağmen yine fiziki bir yere basıyormuş hissi uyandıracak olan bu tuşun şimdilik ne gibi özelliklere gebe olacağı bilinmiyor.

16-07/27/iphone-7-home.jpg

Fiziki tuşun ortadan kaldırılarak kasa ile bütünleşmesi, iPhone 7’nin sugeçirmez özelliği ile gelebileceğinin sinyallerini veriyor. 3.5mm jackgirişinin iptal edilerek Lightning girişinin kullanılması da su geçirmez özelliğini gündeme getirmişti. Bakalım ilerleyen günlerde iPhone 7 ile ilgile daha ne gibi değişik sızıntılar ile karşılaşacağız.

kaynak: shiftdelete.net

Whatsapp İletişim