Teknoloji Haberleri

Sanal gerçeklik göz sağlığını bozar mı?

Günümüzde sanal gerçeklik teknolojisi yaygınlaşmaya devam ediyor. Peki bu teknolojinin göz sağlığına olumsuz etkileri var mı?

Mobil taraftaki sanal gerçeklik teknolojisi tam anlamıyla bir hayatımızın parçası olmuş durumda ve birçok kişi tarafından kullanılıyor. Yakın zamanda üst düzey donanım gerektiren profesyonel sanal gerçeklik gözlüklerinin de piyasaya çıkış yapmasıyla sanal gerçeklik gözlüklerinin göz sağlığına zarar verip vermeyeceği sorusu akıllara geldi.

Bilgisayarların hatta televizyonların hayatımıza girmesinden bu yana sürekli uzmanlar dijital ekranlara bakarken göz sağlığımızı korumamız için bir ekrana çok yakından bakmamamız, ara sıra gözlerimizi dinlendirmemiz gerektiğini belirtiyor. Ancak sanal gerçeklik teknolojisinin hayatımıza girmesiyle ekranlar artık gözümüzün çok yakınında, sadece birkaç santimetre uzağında duruyor. Peki bu durum göz sağlığımızı olumsuz etkiliyor mu?

1461865387_oculus.jpg

Aslında uzmanların o söylemlerinin geçmiş yıllarda kaldığını, artık ekran teknolojilerinin çok daha az göz yorduğunu söyleyebiliriz. Sanal gerçeklik gözlüklerinde araya giren merceklerin de küçük de olsa etkisiyle ve ekran teknolojilerinin gelişmesiyle cihazların gözümüze yakın olması sağlık açısından bir zarar doğurmuyor.

Ancak sanal gerçeklik gözlüğü içeriklerinin fazla hareketli ve renkli olması, görüntülenebilmesi için sol ve sağ görüntünün mercekler aracılığıyla birleşik hale getirilmesi bir süre sonra gözlerimizi yorabilir ve yoğun kullanımda düşük ihtimal de olsa mide bulantısına, baş ağrısına, baş dönmelerine neden olabilir.

Yine de sanal gerçeklik teknolojisinin göz sağlığımıza ciddi anlamda olumsuz bir etkisi olduğu söylenemez. Ancak bu teknolojiyi kullanırken ara sıra gözlerinizi dinlendirmeniz ve gözlerinizin yorulmasından kaçınmanız faydalı olacaktır.

 

 

kaynak:teknolojioku
Whatsapp İletişim