Bilim ve Teknik

Süper Teleskop 1300 Galaksiler’i Görüntüledi

Güney Afrika’da bulunan yeni süper radyo teleskobu, ilk görüntülerini NGC 1300 olarak bilinen 1300 Galaksiler çubuklu sarmal gökadaları oluşturdu.

Güney Afrika Cape Town‘un 64 km kuzeyinde bulunan yeni süper radyo teleskobu, Irmak Takımyıldızı kenarındaki, yaklaşık 61 milyon ışık yılıuzaklıkta yer alan 1300 Galaksileri görüntüledi.

Square Kilometer Array(SKA) Teleskobu, tüm reseptörleri çalışırken dünyanın en güçlü radyo teleskobu unvanına sahip olacak.

Dün itibariyle görüntülenen 1300 Galaksilerin göksel küreyi en az yüzde0.01 oranında gösterdiği Sky News‘teki haberde yer aldı.

Tam kapasitesine 2020 yılında ulaşacağı düşünülen SKA’nın mevcut gelişmiş radyo teleskoplarından 10 bin kata kadar daha verimli bir görüntüleme performansı sunduğu belirtiliyor.

Teleskobun gelecek süreçteki öncelikli görevinin ise, 14 milyar önceoluştuğu düşünülen kara delikleri ve karanlık enerjiyi araştırmanın oluşturacağının altı çiziliyor.

Güney Afrika Bilim Ve Teknoloji Bakanı Naledi Pandor konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu projenin hem Afrika, hem de dünya kapsamında bir ilk olduğunu, kendilerinin dünya için küresel bir altyapı inşa ettiklerini vurguladı.

Güney Afrika’nın dünyayı ilgilendiren küresel nitelikli çalışmalara imza atıp atamayacağını bilemeyiz; fakat sahip oldukları vizyon ve misyon çerçevesinde bu yönde girişimlerde bulunacaklarını söyleyebiliriz.

Whatsapp İletişim