Otomobil

Tesla Ne Saklıyor?

Tesla’nın “akıllı şehir” konsepti kapsamında çalışmalarda bulunduğu biliniyordu. Fakat şirketin bu konu çerçevesinde kamuoyunda saklı tuttuğu birşeyler mevcut.

Tesla Motors CEO‘su Elon Musk, geçtiğimiz günlerde şirketin ikinci Master Planı’nı açıklamıştı.

Elektrikli enerjili otomobil sektörünün öncü oyuncularından biri olan Tesla’nın, gelecek süreçte alternatif enerji kaynağı olarak güneş enerjisineyöneleceği ikinci Master Plan’ın ana başlıklarını oluşturuyordu.

16-07/31/tesla-screen-1-1024x576.jpg

Ayrıca ağır yük kamyonları ve toplu taşıma araçları meydana getirmeyi planlayan Tesla, kargo taşımacılığını odağına alabileceğinin sinyalini vermişti.

Fakat ABD merkezli şirketin iki Master Planı’nda yer almayan, kamuoyuna açıklamaktan sakındığı bazı projelerin mevcut olduğu belirtiliyor.

Tesla‘nın akıllı şehir konsepti çerçevesinde; toplu ulaşım araçları, köprüler, trafik ışıkları, benzin istasyonları, yaya kaldırımları gibi çözümlerle etkileşim içerisinde olacağı ifade ediliyor.

Tesla’nın saklı planı

CEO Elon Musk‘ın akıllı şehir planlamalarında günümüzde uyumlu olmayanaltyapı ve üst yapı ağlarını uyumlu hale getirmeye odaklanacağı kaydediliyor.

Yoğun kent yaşamında kullanıcıların araç ve çevredeki diğer nesnelerle etkileşim halinde olmasının son derece önemli olduğunu vurgulayan şirket yetkilileri, Tesla‘nın bu konudaki çalışmaları hassasiyet içerisinde yürüteceklerinin altını çiziyorlar.

Bu amaç doğrultusunda Tesla‘nın, ikinci Master Planı’ndaki toplu taşıma araçlarını devreye sokarak, şehirlerdeki özerk otomobil kirliliğini azaltmaya yöneleceği belirtiliyor.

“Sabit Sefer Otobüs Servisi” adındaki çözüm ile sera gazı emisyonlarını vekarbon salınımını azaltarak çevreci çözümlerde bulunacak Tesla, metropol şehir trafiğinin de ortadan kaldırmayı hedef alacak.

16-07/31/smart-city-930x620.jpg

Amerikan Toplu Taşıma Birliği(APTA) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kullanıcılar şehirler arası yolculuklarında tren ve otobüsten sonra en çok bikesharing, carsharing ve ridesourcing gibi alternatifleri tercih ediyorlar.

Tesla‘nın söz konusu araştırma verilerini göz önünde bulundurarak, kullanıcılarına yönelik olarak bu tip servislerde vermesi bekleniyor.

Tüm bu bilgilere rağmen şehir içi ve şehirler arası ulaşımda Tesla’nın henüz kamuoyuna çıkmayan planları olduğu dile getiriliyor.

Belki de gelecek süreçte ucuz, sürücüsüz, güneş enerjili, park halindeyken enerji elde eden Tesla ulaşım araçlarına tanık olabiliriz.

16-07/31/elon-musk-2.jpg

CEO Elon Musk‘ın kararlarının bu noktada belirleyici olacağı Venture Beat’teki haberde yer aldı.

kaynak: shiftdelete.net

Whatsapp İletişim