Otomobil

Toyota, Yaris Cross’un ardından Corolla Cross’u da tanıttı

Corolla’nın SUV versiyonu çok satacağa benziyor.

SUV ve crossover’ların dünya genelindeki yükselişi bitmiyor. Bu esnada Toyota da diğer birçok üretici gibi, sunduğu SUV ve crossover sayısını artırmaya devam ediyor. Firma, 54 yıllık modeli Corolla’nın SUV versiyonu Corolla Cross‘u bugün Tayland’da dünyaya tanıttı.

Yaris Cross‘tan aylar sonra ortaya çıkan Corolla Cross’un çeşitli casus fotoğraflarını birkaç ay önce zaten görmüştük. Yani bu aracı beklemekteydik. Araç, Corolla ve C-HR modellerindeki Toyota TGNA-C platformu üzerine geliştirildi. Boyutlar anlamında bakıldığında ise C-HR ile RAV4 modelleri arasında konumlandığı görülüyor.

Yani Toyota bu aracı, C-HR’ı biraz ufak ve kullanışsız bulan müşterilere hitap etmek için tasarlamış desek yanlış olmaz. Boyutlar ise tam olarak 4460 mm uzunluk, 1825 mm genişlik ve 1620 mm yükseklik şeklinde. Aks mesafesi ise C-HR ile aynı olarak 2.640 mm uzunluğunda kalmış.

toyota b suv resmi


Corolla Cross’un Tayland’da gerçekleşen tanıtım etkinliğinde 2 adet motor seçeneği tanıtıldı. Bunlardan birisi 2ZR-FBE koduna sahip 1.8 litrelik bir benzinli motor. Bu motor 141 beygir güç ile 175 Nm tork üretiyor ve bu değerleri CVT şanzıman aracılığıyla aracın ön tekerleklerine aktarıyor.

İkinci motor seçeneği ise hibrit bir ünite. Bu hibrit ünite, 600 Volt’luk bir elektrik motoru ve 1.8 litrelik benzinli motoru içeriyor. Bu sayede araç 100 beygir güç ile 142 Nm tork üretiyor. Hibrit versiyonda şanzıman ise e-CVT oluyor.

Tasarım anlamında bakıldığında ise Corolla Cross’un, bir ufak modeli Yaris Cross’un tasarım dilini kullandığı görülüyor. Aracın tasarımında birçok noktada RAV4’ten izler bulmak da mümkün. İç mekan ise yeni Corolla’lar ile neredeyse tamamen aynı görünüyor. Son olarak Corolla Cross’un ilk aşamada Tayland’da, ilerleyen aylarda da dünyanın diğer ülkelerinde satışa çıkacağını belirtebiliriz.

Kaynak: Motor1


Whatsapp İletişim